Херстен

Координати: 54°14′0″N 9°35′0″E / 54.23333° СГШ; 9.58333° ИГД / 54.23333; 9.58333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Херстен
Мост во близина на Херстен
Мост во близина на Херстен
Мост во близина на Херстен
Херстен во рамките на Германија
Херстен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Јефенштет
Градоначалник Клаус Греневолд
Основни податоци
Површина 8,82 км2
Надм. височина 9 м
Население 55 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 6 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24797
Повик. бр. 04332
Портал www.amt-jevenstedt.de
Местоположба на Херстен во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°14′0″N 9°35′0″E / 54.23333° СГШ; 9.58333° ИГД / 54.23333; 9.58333

Херстен (германски: Hörsten) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)