Фокбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фокбек
Железничката станица во Фокбек
Железничката станица во Фокбек
Грб на Фокбек
Фокбек is located in Германија
Фокбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Фокбек
Градоначалник Холгер Дир (независен)
Основни податоци
Површина 26,65 км2
Надм. височина 12 м
Население 6.440 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 242 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24787
Повик. бр. 04331, 04335
Портал www.fockbek.de
Местоположба на Фокбек во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°18′18″N 9°36′3″E / 54.30500° СГШ; 9.60083° ИГД / 54.30500; 9.60083Координати: 54°18′18″N 9°36′3″E / 54.30500° СГШ; 9.60083° ИГД / 54.30500; 9.60083

Фокбек (германски: Fockbek; дански: Fokbæk) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 5 километри западно од Рендсбург. Фокбек е познат во покраината Шлезвиг-Холштајн за приказната на Алверсуперс („удавените јагули“) и е дом на најголемиот производител на каравани во светот „Хоби Вонваген“.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]