Негенхари

Координати: 54°8′43″N 10°4′39″E / 54.14528° СГШ; 10.07750° ИГД / 54.14528; 10.07750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Негенхари
Патоказ пред Негенхари
Патоказ пред Негенхари
Патоказ пред Негенхари
Грб на Негенхари
Негенхари во рамките на Германија
Негенхари
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Бордесхолм
Градоначалник Ханс-Јирген Лептин
Основни податоци
Површина 12,43 км2
Надм. височина 39 м
Население 371 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24625
Повик. бр. 04322, 04394
Портал www.bordesholm.de
Местоположба на Негенхари во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°8′43″N 10°4′39″E / 54.14528° СГШ; 10.07750° ИГД / 54.14528; 10.07750

Негенхари (германски: Negenharrie) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)