Хитен (Шлезвиг)

Координати: 54°26′0″N 9°43′0″E / 54.43333° СГШ; 9.71667° ИГД / 54.43333; 9.71667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хитен
Железничката станица во Хитен
Железничката станица во Хитен
Железничката станица во Хитен
Хитен (Шлезвиг) во рамките на Германија
Хитен (Шлезвиг)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хитенер Берге
Градоначалник Хајнц Хенигсен
Основни податоци
Површина 6,91 км2
Надм. височина 5 м
Население 217 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24358
Повик. бр. 04353
Портал www.amt-huettener-
berge.de
Местоположба на Хитен во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°26′0″N 9°43′0″E / 54.43333° СГШ; 9.71667° ИГД / 54.43333; 9.71667

Хитен (германски: Hütten; дански: Hytten) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)