Блументал (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блументал
Споменик во Блументал
Споменик во Блументал
Грб на Блументал
Блументал (Холштајн) is located in Германија
Блументал (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Молфско Езеро
Градоначалник Хајке Топ
Основни податоци
Површина 7,8 км2
Надм. височина 31 м
Население 683 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24241
Повик. бр. 04347
Портал www.molfsee.de
Местоположба на Блументал во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°13′0″N 10°0′0″E / 54.21667° СГШ; 10.00000° ИГД / 54.21667; 10.00000Координати: 54°13′0″N 10°0′0″E / 54.21667° СГШ; 10.00000° ИГД / 54.21667; 10.00000

Блументал (германски: Blumenthal) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)