Елердорф

Координати: 54°11′48″N 9°50′32″E / 54.19667° СГШ; 9.84222° ИГД / 54.19667; 9.84222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елердорф
Куќа во Елердорф
Куќа во Елердорф
Куќа во Елердорф
Грб на Елердорф
Елердорф во рамките на Германија
Елердорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Норторфер Ланд
Градоначалник Зузане От
Основни податоци
Површина 10,2 км2
Надм. височина 22 м
Население 474 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24589
Повик. бр. 04392
Портал www.amt-nortorfer-
land.de
Местоположба на Елердорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°11′48″N 9°50′32″E / 54.19667° СГШ; 9.84222° ИГД / 54.19667; 9.84222

Елердорф (германски: Ellerdorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)