Прејди на содржината

Норторфер Ланд

Координати: 54°10′N 9°52′E / 54.167° СГШ; 9.867° ИГД / 54.167; 9.867
Од Википедија — слободната енциклопедија

Норторфер Ланд (германски: Nortorfer Land; до 1 јануари 2007 г.: Норторф-Ланд) — општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу градот Норторф, кој претставува седиште на општинската заедница.

Грб на Норторфер Ланд

Општинската заедница Норторфер Ланд се состои од следниве општини:

 1. Баргштет
 2. Бокел
 3. Боргдорф-Зедорф
 4. Брамер
 5. Детген
 6. Ајзендорф
 7. Елердорф
 8. Емкендорф
 9. Гнуц
 1. Грос Фолштет
 2. Крогаспе
 3. Лангведел
 4. Норторф
 5. Олденхитен
 6. Шилп кај Норторф
 7. Тимаспе
 8. Вардер

54°10′N 9°52′E / 54.167° СГШ; 9.867° ИГД / 54.167; 9.867