Егебек (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Егебек (германски: Eggebek) — општинска заедница во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Егебек.

Општинската заедница Егебек се состои од следниве општини:

  1. Егебек
  2. Јанеби
  3. Јерисхе
  4. Јерл
  5. Лангштет
  6. Золеруп
  7. Зидерхакштет
  8. Вандеруп

Координати: 54°37′01″ N; 9°22′01″ E / 54.617° СГШ; 9.367° ИГД / 54.617; 9.367