Бург-Санкт Михаелисдон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бург-Санкт Михаелисдон (германски: Burg-Sankt Michaelisdonn) — општинска заедница во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Неговото седиште е во Бург. Била создадена на 1 јануари 2008 година од поранешните општински заедници Црковна парохиска општина Бург-Зидерштет и Црковна парохиска општина Еделак-Санкт Михаелисдон.

Знаме на Бург-Санкт Михаелисдон

Општинската заедница Бург-Санкт Михаелисдон се состои од следниве општини:

 1. Аферлак
 2. Брикелн
 3. Буххолц
 4. Бург
 5. Динген
 6. Еделак
 7. Егштет
 8. Фрештет
 9. Гросенраде
 10. Хохдон
 11. Куден
 12. Квикборн
 13. Санкт Михаелисдон
 14. Зидерхаштет

Координати: 54°16′01″ N; 9°10′01″ E / 54.267° СГШ; 9.167° ИГД / 54.267; 9.167