Ахтервер (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ахтервер (германски: Achterwehr) — општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Ахтервер.

Грб на Ахтервер

Општинската заедница Ахтервер се состои од следниве општини:

  1. Ахтервер
  2. Бреденбек
  3. Фелде
  4. Крумвиш
  5. Мелсдорф
  6. Отендорф
  7. Кварнбек
  8. Вестензе