Прејди на содржината

Хајдер Умланд

Координати: 54°09′00″N 9°04′01″E / 54.150° СГШ; 9.067° ИГД / 54.150; 9.067
Од Википедија — слободната енциклопедија

Црковна парохиска општина Хајдер Умланд (германски: Kirchspielslandgemeinde Heider Umland) — општинска заедница во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу градот Хајде, кој претставува нејзино седиште, иако самиот град не е член на заедницата. Била создадена на 1 јануари 2008 година од поранешните општински заедници Црковната парохиска општина Хајде-Ланд и Црковната парохиска општина Ведингштет и општината Нордерверден.

Знаме на Хајдер Умланд

Црковната парохиска општина Хајдер Умланд се состои од следниве општини:

 1. Хемингштет
 2. Лит
 3. Лое-Рикелсхоф
 4. Нојенкирхен
 5. Нордерверден
 6. Нордхаштет
 7. Острое
 8. Штеле-Витенвурт
 9. Ведингштет
 10. Веселн
 11. Верден

54°09′00″N 9°04′01″E / 54.150° СГШ; 9.067° ИГД / 54.150; 9.067