Пелворм (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Канцелариски грб Пелворм

Пелворм (германски: Pellworm) — општинска заедница во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во Пелворм.

Општинската заедница Пелворм се состои од следниве општини:

  1. Греде
  2. Хоге
  3. Лангенес
  4. Пелворм