Бихен (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бихен (германски: Büchen) — општинска заедница во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во Бихен.

Општинската заедница Бихен се состои од следниве општини:

 1. Безентал
 2. Бретен
 3. Бихен
 4. Фицен
 5. Гетин
 6. Гудов
 7. Гистер
 8. Клајн Пампау
 1. Лангенлестен
 2. Мисен
 3. Розебург
 4. Шулендорф
 5. Зибенајхен
 6. Трам
 7. Вицеце

Координати: 53°28′59″ N; 10°34′01″ E / 53.483° СГШ; 10.567° ИГД / 53.483; 10.567