Бихен (амт)

Координати: 53°28′59″N 10°34′01″E / 53.483° СГШ; 10.567° ИГД / 53.483; 10.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква во Бихен

Бихен (германски: Büchen) — општинска заедница во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во Бихен.

Грб на Бихен

Општинската заедница Бихен се состои од следниве општини:

 1. Безентал
 2. Бретен
 3. Бихен
 4. Фицен
 5. Гетин
 6. Гудов
 7. Гистер
 8. Клајн Пампау
 1. Лангенлестен
 2. Мисен
 3. Розебург
 4. Шулендорф
 5. Зибенајхен
 6. Трам
 7. Вицеце

53°28′59″N 10°34′01″E / 53.483° СГШ; 10.567° ИГД / 53.483; 10.567