Безентал

Координати: 53°31′47″N 10°44′26″E / 53.52972° СГШ; 10.74056° ИГД / 53.52972; 10.74056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Безентал
Спомен-плоча во Безентал
Спомен-плоча во Безентал
Спомен-плоча во Безентал
Грб на Безентал
Безентал во рамките на Германија
Безентал
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Бихен
Градоначалник Хелмут Манке
Основни податоци
Површина 12,65 км2
Надм. височина 29 м
Население 92 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 7 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23899
Повик. бр. 04547
Портал www.buechen.de
Местоположба на Безентал во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°31′47″N 10°44′26″E / 53.52972° СГШ; 10.74056° ИГД / 53.52972; 10.74056

Безентал (германски: Besenthal) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)