Мисен

Координати: 53°30′N 10°34′E / 53.500° СГШ; 10.567° ИГД / 53.500; 10.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мисен
Железничка станица во Мисен
Железничка станица во Мисен
Железничка станица во Мисен
Грб на Мисен
Мисен во рамките на Германија
Мисен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Бихен
Градоначалник Уве Ривезел
Основни податоци
Површина 11,46 км2
Надм. височина 28 м
Население 1.206 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21516
Повик. бр. 04151, 04155
Портал www.buechen.de
Местоположба на Мисен во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°30′N 10°34′E / 53.500° СГШ; 10.567° ИГД / 53.500; 10.567

Мисен (германски: Müssen) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)