Гетин

Координати: 53°31′49″N 10°42′12″E / 53.53028° СГШ; 10.70333° ИГД / 53.53028; 10.70333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гетин
Воен споменик во Гетин
Воен споменик во Гетин
Воен споменик во Гетин
Грб на Гетин
Гетин во рамките на Германија
Гетин
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Бихен
Градоначалник Екхард Мас
Основни податоци
Површина 5,21 км2
Надм. височина 32 м
Население 64 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21514
Повик. бр. 04158
Портал www.buechen.de
Местоположба на Гетин во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°31′49″N 10°42′12″E / 53.53028° СГШ; 10.70333° ИГД / 53.53028; 10.70333

Гетин (германски: Göttin) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)