Гудов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гудов
Црква во Гудов
Црква во Гудов
Црква во Гудов
Грб на Гудов
Гудов во рамките на Германија
Гудов
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Бихен
Градоначалник Јирген Холст
Основни податоци
Површина 42,26 км2
Надм. височина 25 м
Население 1.679 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23899
Повик. бр. 04547
Портал www.buechen.de
Местоположба на Гудов во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°33′19″N 10°46′28″E / 53.55528° СГШ; 10.77444° ИГД / 53.55528; 10.77444Координати: 53°33′19″N 10°46′28″E / 53.55528° СГШ; 10.77444° ИГД / 53.55528; 10.77444

Гудов (германски: Gudow) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Помеѓу 1982 и 1990 година, Гудов служел како западногермански греничен премин на внатрегерманската граница за автомобили кои патувале должи автопатот А24 помеѓу Источна Германија или Западен Берлин и Западна Германија. Сообраќајот бил предмет на одредбите на меѓузонскиот сообраќај, пропишани со Транзитниот договор од 1972 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)