Гистер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гистер
Грб на Гистер
Гистер во рамките на Германија
Гистер
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Бихен
Градоначалник Вилхелм Бригман
Основни податоци
Површина 7,78 км2
Надм. височина 21 м
Население 1.331 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 171 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21514
Повик. бр. 04158
Портал www.buechen.de
Местоположба на Гистер во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°33′N 10°41′E / 53.550° СГШ; 10.683° ИГД / 53.550; 10.683Координати: 53°33′N 10°41′E / 53.550° СГШ; 10.683° ИГД / 53.550; 10.683

Гистер (германски: Güster) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)