Розебург

Координати: 53°32′N 10°37′E / 53.533° СГШ; 10.617° ИГД / 53.533; 10.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Розебург
Замок во Розебург
Замок во Розебург
Замок во Розебург
Грб на Розебург
Розебург во рамките на Германија
Розебург
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Бихен
Градоначалник Ото Либке
Основни податоци
Површина 16,23 км2
Надм. височина 27 м
Население 534 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21514
Повик. бр. 04158
Портал www.buechen.de
Местоположба на Розебург во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°32′N 10°37′E / 53.533° СГШ; 10.617° ИГД / 53.533; 10.617

Розебург (германски: Roseburg) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)