Базедов (Лауенбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Базедов
Црква во Базедов
Црква во Базедов
Црква во Базедов
Грб на Базедов
Базедов (Лауенбург) во рамките на Германија
Базедов (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Литау
Градоначалник Хорст Еинг
Основни податоци
Површина 7,47 км2
Надм. височина 31 м
Население 652 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21483
Повик. бр. 04153
Портал www.basedow-sh.de
Местоположба на Базедов во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°25′N 10°35′E / 53.417° СГШ; 10.583° ИГД / 53.417; 10.583Координати: 53°25′N 10°35′E / 53.417° СГШ; 10.583° ИГД / 53.417; 10.583

Базедов (германски: Basedow) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)