Прејди на содржината

Гилцов (Лауенбург)

Координати: 53°26′32″N 10°29′22″E / 53.44222° СГШ; 10.48944° ИГД / 53.44222; 10.48944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гилцов
Црква во Гилцов
Црква во Гилцов
Црква во Гилцов
Грб на Гилцов
Гилцов (Лауенбург) во рамките на Германија
Гилцов (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Гинтер Нос
Основни податоци
Површина 17,07 км2
Надм. височина 26 м
Население 1.315 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21483
Повик. бр. 04151
Портал www.amt-
schwarzenbek-land.de
Местоположба на Гилцов во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°26′32″N 10°29′22″E / 53.44222° СГШ; 10.48944° ИГД / 53.44222; 10.48944

Гилцов (германски: Gülzow) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)