Грос Зарау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Зарау
Грб на Грос Зарау
Грос Зарау во рамките на Германија
Грос Зарау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Фолкер Нидерхаузен
Основни податоци
Површина 17,08 км2
Надм. височина 16 м
Население 1.010 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23627
Повик. бр. 04509, 04541
Портал www.amt-lauenburgische-seen.de
Местоположба на Грос Зарау во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°46′N 10°44′E / 53.767° СГШ; 10.733° ИГД / 53.767; 10.733Координати: 53°46′N 10°44′E / 53.767° СГШ; 10.733° ИГД / 53.767; 10.733

Грос Зарау (германски: Groß Sarau) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)