Елменхорст (Лауенбург)

Координати: 53°32′N 10°31′E / 53.533° СГШ; 10.517° ИГД / 53.533; 10.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елменхорст
Грб на Елменхорст
Елменхорст (Лауенбург) во рамките на Германија
Елменхорст (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Рихард Хаместер
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 47 м
Население 848 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21493
Повик. бр. 04151, 04156
Портал www.amt-schwarzenbek-land.de
Местоположба на Елменхорст во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°32′N 10°31′E / 53.533° СГШ; 10.517° ИГД / 53.533; 10.517

Елменхорст (германски: Elmenhorst) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)