Ремниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ремниц
Црква во Ремниц
Црква во Ремниц
Црква во Ремниц
Грб на Ремниц
Ремниц во рамките на Германија
Ремниц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Карл Гузе
Основни податоци
Површина 5,21 км2
Надм. височина 28 м
Население 52 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 10 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23909
Повик. бр. 04541
Портал www.amt-lauenburgische-seen.de
Местоположба на Ремниц во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°43′N 10°46′E / 53.717° СГШ; 10.767° ИГД / 53.717; 10.767Координати: 53°43′N 10°46′E / 53.717° СГШ; 10.767° ИГД / 53.717; 10.767

Ремниц (германски: Römnitz) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)