Ворт

Координати: 53°28′3″N 10°24′40″E / 53.46750° СГШ; 10.41111° ИГД / 53.46750; 10.41111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ворт
Црква во Ворт
Црква во Ворт
Црква во Ворт
Грб на Ворт
Ворт во рамките на Германија
Ворт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Хое Елбгест
Градоначалник Уве Шак
Основни податоци
Површина 6,07 км2
Надм. височина 45 м
Население 188 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21502
Повик. бр. 04152
Портал www.amt-hohe-
elbgeest.de
Местоположба на Ворт во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°28′3″N 10°24′40″E / 53.46750° СГШ; 10.41111° ИГД / 53.46750; 10.41111

Ворт (германски: Worth) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)