Грос Пампау

Координати: 53°31′28″N 10°33′52″E / 53.52444° СГШ; 10.56444° ИГД / 53.52444; 10.56444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Пампау
Грб на Грос Пампау
Грос Пампау во рамките на Германија
Грос Пампау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Томас Штих
Основни податоци
Површина 4,32 км2
Надм. височина 24 м
Население 152 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21493
Повик. бр. 04151
Портал www.amt-schwarzenbek-land.de
Местоположба на Грос Пампау во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°31′28″N 10°33′52″E / 53.52444° СГШ; 10.56444° ИГД / 53.52444; 10.56444

Грос Пампау (германски: Groß Pampau) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)