Прејди на содржината

Ајнхаус

Координати: 53°43′N 10°44′E / 53.717° СГШ; 10.733° ИГД / 53.717; 10.733
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајнхаус
Грб на Ајнхаус
Ајнхаус во рамките на Германија
Ајнхаус
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Јоахим Мајнке
Основни податоци
Површина 2,53 км2
Надм. височина 3 м
Население 423 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 167 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23911
Повик. бр. 04541
Портал www.amt-
lauenburgische-
seen.de
Местоположба на Ајнхаус во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°43′N 10°44′E / 53.717° СГШ; 10.733° ИГД / 53.717; 10.733

Ајнхаус (германски: Einhaus) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)