Прејди на содржината

Зирксраде

Координати: 53°44′N 10°36′E / 53.733° СГШ; 10.600° ИГД / 53.733; 10.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зирксраде
Спомен-плоча во Зирксраде
Спомен-плоча во Зирксраде
Спомен-плоча во Зирксраде
Грб на Зирксраде
Зирксраде во рамките на Германија
Зирксраде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Беркентин
Градоначалник Јоханес Дорендорф
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 24 м
Население 448 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23847
Повик. бр. 04501
Портал www.amt-
berkenthin.de
Местоположба на Зирксраде во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°44′N 10°36′E / 53.733° СГШ; 10.600° ИГД / 53.733; 10.600

Зирксраде (германски: Sierksrade) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)