Венторф кај Хамбург

Координати: 53°29′35″N 10°15′12″E / 53.49306° СГШ; 10.25333° ИГД / 53.49306; 10.25333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Венторф
Куќа во Венторф
Куќа во Венторф
Куќа во Венторф
Грб на Венторф
Венторф кај Хамбург во рамките на Германија
Венторф кај Хамбург
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Градоначалник Матијас Хајделберг (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,87 км2
Надм. височина 48 м
Население 13.391 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.949 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21465
Повик. бр. 040
Портал www.wentorf.de
Местоположба на Венторф во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°29′35″N 10°15′12″E / 53.49306° СГШ; 10.25333° ИГД / 53.49306; 10.25333

Венторф кај Хамбург (германски: Wentorf bei Hamburg) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на реката Биле, околу 10 километри северозападно од Гестхахт и 20 километри источно од Хамбург.

Кон крајот на 1940-тите во општината се наоѓал голем камп за раселени лица, кои биле протерани од поранешните германски територии на исток.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. http://www.dpcamps.org/wentorf.html

Надворешни врски[уреди | уреди извор]