Лихов (Лауенбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лихов
Грб на Лихов
Лихов (Лауенбург) во рамките на Германија
Лихов (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Аксел Функ
Основни податоци
Површина 4,62 км2
Надм. височина 48 м
Население 290 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23898
Повик. бр. 04536
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Лихов во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°31′N 10°16′E / 53.517° СГШ; 10.267° ИГД / 53.517; 10.267Координати: 53°31′N 10°16′E / 53.517° СГШ; 10.267° ИГД / 53.517; 10.267

Лихов (германски: Lüchow) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)