Пантен

Координати: 53°39′50″N 10°37′8″E / 53.66389° СГШ; 10.61889° ИГД / 53.66389; 10.61889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пантен
Грб на Пантен
Пантен во рамките на Германија
Пантен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Петер Каје
Основни податоци
Површина 13,83 км2
Надм. височина 20 м
Население 655 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23896
Повик. бр. 04542, 04543
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Пантен во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°39′50″N 10°37′8″E / 53.66389° СГШ; 10.61889° ИГД / 53.66389; 10.61889

Пантен (германски: Panten) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)