Шипхорст

Координати: 53°42′N 10°27′E / 53.700° СГШ; 10.450° ИГД / 53.700; 10.450
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шипхорст
Грб на Шипхорст
Шипхорст во рамките на Германија
Шипхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Ханс Бурмајстер
Основни податоци
Површина 8,15 км2
Надм. височина 68 м
Население 637 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23847
Повик. бр. 04536
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Шипхорст во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°42′N 10°27′E / 53.700° СГШ; 10.450° ИГД / 53.700; 10.450

Шипхорст (германски: Schiphorst) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)