Валксфелде

Координати: 53°38′N 10°35′E / 53.633° СГШ; 10.583° ИГД / 53.633; 10.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Валксфелде
Грб на Валксфелде
Валксфелде во рамките на Германија
Валксфелде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Ролф Шроуб
Основни податоци
Површина 3,51 км2
Надм. височина 44 м
Население 216 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23896
Повик. бр. 04543
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Валксфелде во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°38′N 10°35′E / 53.633° СГШ; 10.583° ИГД / 53.633; 10.583

Валксфелде (германски: Walksfelde) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)