Мензен

Координати: 53°33′36″N 10°28′7″E / 53.56000° СГШ; 10.46861° ИГД / 53.56000; 10.46861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мензен
Грб на Мензен
Мензен во рамките на Германија
Мензен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Шварценбек-Ланд
Градоначалник Лиза Пацкер
Основни податоци
Површина 7,48 км2
Надм. височина 48 м
Население 512 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21493
Повик. бр. 04159
Портал www.amt-schwarzenbek-land.de
Местоположба на Мензен во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°33′36″N 10°28′7″E / 53.56000° СГШ; 10.46861° ИГД / 53.56000; 10.46861

Мензен (германски: Möhnsen) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)