Прејди на содржината

Грос Боден

Координати: 53°45′N 10°27′E / 53.750° СГШ; 10.450° ИГД / 53.750; 10.450
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Боден
Спомен-плоча во Грос Боден
Спомен-плоча во Грос Боден
Спомен-плоча во Грос Боден
Грб на Грос Боден
Грос Боден во рамките на Германија
Грос Боден
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Манфред Фирстенберг
Основни податоци
Површина 2,7 км2
Надм. височина 43 м
Население 204 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23847
Повик. бр. 04539
Портал www.amt-sandesneben.de
Местоположба на Грос Боден во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°45′N 10°27′E / 53.750° СГШ; 10.450° ИГД / 53.750; 10.450

Грос Боден (германски: Groß Boden) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)