Прејди на содржината

Китлиц

Координати: 53°40′0″N 10°55′0″E / 53.66667° СГШ; 10.91667° ИГД / 53.66667; 10.91667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Китлиц
Китлиц
Китлиц
Китлиц
Грб на Китлиц
Китлиц во рамките на Германија
Китлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Барбара Егерт
Основни податоци
Површина 17,73 км2
Надм. височина 53 м
Население 277 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23911
Повик. бр. 04546
Портал www.amt-
lauenburgische-
seen.de
Местоположба на Китлиц во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°40′0″N 10°55′0″E / 53.66667° СГШ; 10.91667° ИГД / 53.66667; 10.91667

Китлиц (германски: Kittlitz) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)