Венторф (Зандеснебен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Венторф
Грб на Венторф
Венторф (Зандеснебен) is located in Германија
Венторф (Зандеснебен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Гералд Филтер
Основни податоци
Површина 4,99 км2
Надм. височина 60 м
Население 732 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 147 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23898
Повик. бр. 04536
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Венторф во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°41′N 10°28′E / 53.683° СГШ; 10.467° ИГД / 53.683; 10.467Координати: 53°41′N 10°28′E / 53.683° СГШ; 10.467° ИГД / 53.683; 10.467

Венторф (Зандеснебен) (германски: Wentorf (Amt Sandesneben)) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)