Прејди на содржината

Лабенц

Координати: 53°42′N 10°31′E / 53.700° СГШ; 10.517° ИГД / 53.700; 10.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лабенц
Грб на Лабенц
Лабенц во рамките на Германија
Лабенц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Улрих Хартке
Основни податоци
Површина 5,75 км2
Надм. височина 25 м
Население 854 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 149 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23898
Повик. бр. 04536
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Лабенц во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°42′N 10°31′E / 53.700° СГШ; 10.517° ИГД / 53.700; 10.517

Лабенц (германски: Labenz) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)