Ниндорф кај Беркентин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ниндорф кај Беркентин
Грб на Ниндорф кај Беркентин
Ниндорф кај Беркентин is located in Германија
Ниндорф кај Беркентин
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Беркентин
Градоначалник Рајнер Вилкенс
Основни податоци
Површина 3,99 км2
Надм. височина 11 м
Население 190 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23919
Повик. бр. 04544
Портал www.amt-
berkenthin.de
Местоположба на Ниндорф кај Беркентин во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°42′N 10°37′E / 53.700° СГШ; 10.617° ИГД / 53.700; 10.617Координати: 53°42′N 10°37′E / 53.700° СГШ; 10.617° ИГД / 53.700; 10.617

Ниндорф кај Беркентин (германски: Niendorf bei Berkenthin) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)