Штајнхорст (Лауенбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штајнхорст
Замок во Штајнхорст
Замок во Штајнхорст
Замок во Штајнхорст
Грб на Штајнхорст
Штајнхорст (Лауенбург) во рамките на Германија
Штајнхорст (Лауенбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Хајнц-Петер Штрунк
Основни податоци
Површина 16,37 км2
Надм. височина 63 м
Население 569 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23847
Повик. бр. 04536
Портал www.amt-sandesneben.de
Местоположба на Штајнхорст во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°43′15″N 10°29′11″E / 53.72083° СГШ; 10.48639° ИГД / 53.72083; 10.48639Координати: 53°43′15″N 10°29′11″E / 53.72083° СГШ; 10.48639° ИГД / 53.72083; 10.48639

Штајнхорст (германски: Steinhorst) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)