Холенбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Холенбек
Авантуристички воз во Холенбек
Авантуристички воз во Холенбек
Грб на Холенбек
Холенбек is located in Германија
Холенбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Детлеф Хагеман
Основни податоци
Површина 7,21 км2
Надм. височина 41 м
Население 446 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23883
Повик. бр. 04545
Портал www.amt-lauenburgische-seen.de
Местоположба на Холенбек во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°35′N 10°49′E / 53.583° СГШ; 10.817° ИГД / 53.583; 10.817Координати: 53°35′N 10°49′E / 53.583° СГШ; 10.817° ИГД / 53.583; 10.817

Холенбек (германски: Hollenbek) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)