Прејди на содржината

Литау

Координати: 53°26′9″N 10°33′3″E / 53.43583° СГШ; 10.55083° ИГД / 53.43583; 10.55083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Литау
Црква во Литау
Црква во Литау
Црква во Литау
Грб на Литау
Литау во рамките на Германија
Литау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Литау
Градоначалник Јирген Аве
Основни податоци
Површина 11,24 км2
Надм. височина 31 м
Население 698 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 21483
Повик. бр. 04153
Портал www.lauenburg.de
Местоположба на Литау во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°26′9″N 10°33′3″E / 53.43583° СГШ; 10.55083° ИГД / 53.43583; 10.55083

Литау (германски: Lütau) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)