Нусе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нусе
Црква во Нусе
Црква во Нусе
Црква во Нусе
Грб на Нусе
Нусе во рамките на Германија
Нусе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Јута Зибке-Клај
Основни податоци
Површина 6,22 км2
Надм. височина 31 м
Население 1.142 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 184 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23896
Повик. бр. 04543
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Нусе во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°40′N 10°35′E / 53.667° СГШ; 10.583° ИГД / 53.667; 10.583Координати: 53°40′N 10°35′E / 53.667° СГШ; 10.583° ИГД / 53.667; 10.583

Нусе (германски: Nusse) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 13 километри западно од Рацебург и 25 километри југозападно од Либек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)