Албсфелде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Албсфелде
Историски граничен камен со двоглавиот орел, јужно од патот од Ланкау до Албсфелде
Историски граничен камен со двоглавиот орел, јужно од патот од Ланкау до Албсфелде
Историски граничен камен со двоглавиот орел, јужно од патот од Ланкау до Албсфелде
Албсфелде во рамките на Германија
Албсфелде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Карл-Хајнц Грошке
Основни податоци
Површина 4,18 км2
Надм. височина 48 м
Население 69 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23909
Повик. бр. 04541
Портал www.amt-lauenburgische-seen.de
Местоположба на Албсфелде во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°40′55″N 10°41′43″E / 53.68194° СГШ; 10.69528° ИГД / 53.68194; 10.69528Координати: 53°40′55″N 10°41′43″E / 53.68194° СГШ; 10.69528° ИГД / 53.68194; 10.69528

Албсфелде (германски: Albsfelde) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)