Ширензелен

Координати: 53°46′N 10°29′E / 53.767° СГШ; 10.483° ИГД / 53.767; 10.483
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ширензелен
Спомен-плоча во Ширензелен
Спомен-плоча во Ширензелен
Спомен-плоча во Ширензелен
Грб на Ширензелен
Ширензелен во рамките на Германија
Ширензелен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Кај-Уве Ланге
Основни податоци
Површина 2,75 км2
Надм. височина 56 м
Население 158 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23847
Повик. бр. 04539
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Ширензелен во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°46′N 10°29′E / 53.767° СГШ; 10.483° ИГД / 53.767; 10.483

Ширензелен (германски: Schürensöhlen) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)