Дуфензе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дуфензе
Куќа во Дуфензе
Куќа во Дуфензе
Куќа во Дуфензе
Грб на Дуфензе
Дуфензе во рамките на Германија
Дуфензе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Ханс-Петер Грел
Основни податоци
Површина 12,4 км2
Надм. височина 43 м
Население 542 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23898
Повик. бр. 04543
Портал www.amt-nusse.de
Местоположба на Дуфензе во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°42′N 10°34′E / 53.700° СГШ; 10.567° ИГД / 53.700; 10.567Координати: 53°42′N 10°34′E / 53.700° СГШ; 10.567° ИГД / 53.700; 10.567

Дуфензе (германски: Duvensee) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)