Шмилау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмилау
Црква во Шмилау
Црква во Шмилау
Црква во Шмилау
Грб на Шмилау
Шмилау во рамките на Германија
Шмилау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Лауенбуршки Езера
Градоначалник Екхард Ролингер
Основни податоци
Површина 11,55 км2
Надм. височина 29 м
Население 566 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23911
Повик. бр. 04541
Портал www.amt-lauenburgische-seen.de
Местоположба на Шмилау во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°39′43″N 10°45′17″E / 53.66194° СГШ; 10.75472° ИГД / 53.66194; 10.75472Координати: 53°39′43″N 10°45′17″E / 53.66194° СГШ; 10.75472° ИГД / 53.66194; 10.75472

Шмилау (германски: Schmilau) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)