Линау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линау
Остатоци од замокот во Линау
Остатоци од замокот во Линау
Остатоци од замокот во Линау
Грб на Линау
Линау во рамките на Германија
Линау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Зандеснебен-Нусе
Градоначалник Хајнц Нефеке
Основни податоци
Површина 9,66 км2
Надм. височина 66 м
Население 1.254 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 130 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 22959
Повик. бр. 04154
Портал www.amt-
sandesneben-
nusse.de
Местоположба на Линау во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°38′46″N 10°28′21″E / 53.64611° СГШ; 10.47250° ИГД / 53.64611; 10.47250Координати: 53°38′46″N 10°28′21″E / 53.64611° СГШ; 10.47250° ИГД / 53.64611; 10.47250

Линау (германски: Linau) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)