Беркентин

Координати: 53°43′N 10°39′E / 53.717° СГШ; 10.650° ИГД / 53.717; 10.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
Беркентин
Седиштето на општинската заедница Беркентин
Седиштето на општинската заедница Беркентин
Седиштето на општинската заедница Беркентин
Грб на Беркентин
Беркентин во рамките на Германија
Беркентин
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Беркентин
Градоначалник Ханс-Јоахим Шпет (СДП)
Основни податоци
Површина 10,22 км2
Надм. височина 12 м
Население 2.144 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 210 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23919
Повик. бр. 04544
Портал www.amt-
berkenthin.de
Местоположба на Беркентин во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°43′N 10°39′E / 53.717° СГШ; 10.650° ИГД / 53.717; 10.650

Беркентин (германски: Berkenthin) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на Каналот Елба-Либек, околу 10 километри северозападно од Рацебург и 15 километри јужно од Либек.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)