Прејди на содржината

Блисторф

Координати: 53°46′25″N 10°36′10″E / 53.77361° СГШ; 10.60278° ИГД / 53.77361; 10.60278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Блисторф
Велепоседничка куќа во Блисторф
Велепоседничка куќа во Блисторф
Велепоседничка куќа во Блисторф
Грб на Блисторф
Блисторф во рамките на Германија
Блисторф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Беркентин
Градоначалник Гинтер Некел
Основни податоци
Површина 10,35 км2
Надм. височина 19 м
Население 649 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23847
Повик. бр. 04501
Портал www.amt-
berkenthin.de
Местоположба на Блисторф во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Карта
Координати 53°46′25″N 10°36′10″E / 53.77361° СГШ; 10.60278° ИГД / 53.77361; 10.60278

Блисторф (германски: Bliestorf) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Главна знаменитост во општината е велепоседничката куќа, изградена во 1843 година во швајцарски стил, на земјопоседникот Август Луис Детлев фон Шрадер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)